TÉMA Kofein

Tajemství energetických nápojů

Energie v plechovce – i tak se dají nazvat potravinové doplňky, které by měly sloužit spíše k výjimečnému překonání únavy a povzbuzení organismu. Problémem dnešní doby je jejich obliba a časté požívání či případné míchání s léky či alkoholem. Co energetické nápoje obsahují, čím nám mohou být prospěšné a jak nám mohou naopak ublížit, si nyní přiblížíme.

Energetické nápoje zaplavily trh a panují zejména na čerpacích stanicích. Jsou distribuovány v plechovkách se zajímavým designem, který upoutá mnoho unavených očí nebo chuťové buňky. Energie v plechovkách však nejsou vhodné k časté a pravidelné konzumaci.

Co energetické nápoje obsahují

 • cukr - jeho vysoký obsah rychle zvyšuje hladinu glykémie a následně rychle snižuje, což je nevhodné především pro udržení stálé hmotnosti, ale může vést i k psychické nerovnováze
 • kofein - obsah kofeinu v jedné plechovce odpovídá asi takovému množství, které obsahuje jeden šálek kávy, jestliže se kofein požije ve vysoké dávce, mohou se objevit příznaky, jako je bušení srdce, úzkost, podrážděnost, nespavost nebo bolesti hlavy
 • guarana - jedná se o látku vytaženou z rostliny guarana, která roste v Jižní Americe a má podobné účinky jako kofein, akorát s delší dobou trvání (mimo to také podporuje trávení a pomáhá zahnat kocovinu)
 • taurin - jde o neesenciální aminokyselinu, která působí jen na mozkovou činnost a povzbuzuje ji
 • další substance - výtažky z konopí, maté, gingko biloba, ženšen

Konzumace energetického nápoje nezpůsobuje u zdravých osob prakticky žádné riziko, jestliže není požíván příliš často. Výrobce musí na každý výrobek uvést doporučenou denní dávku, která je schvalována státním zdravotním ústavem.

Pro koho není energetický nápoj vhodný

Je nutné si uvědomit, že každý jedinec snese jiné množství kofeinu (dle hmotnosti, návyku na kávu atd.).

Energetickým nápojům by se měli vyhnout lidé s vysokým krevním tlakem, kardiovaskulárním onemocněním, diabetici, těhotné ženy a samozřejmě děti.

Důležité je myslet také na to, že energetický nápoj vás sice nabudí, ale zároveň dost dehydratuje, a proto je nutné při jeho konzumaci dbát také na doplnění tekutin, jinak hrozí kolaps. To samé platí i v případech, že se energie v plechovce požije před sportovním výkonem. I v tomto případě musíte dbát na doplnění tekutin, abyste předešli případnému kolapsu.

Bohužel, velmi oblíbená je kombinace energetických nápojů s alkoholem, která je velmi nebezpečná, neboť i zde hrozí nebezpečí velké dehydratace a následného kolapsu.

Energetické nápoje by měly být konzumovány jen opravdu ve výjimečných případech  a rozhodně ne pravidelně. Nezapomeňte, že je možné v organismu podpořit energii např. silnějším zeleným čajem, samotnou kávou nebo hroznovým cukrem.

 

Máte konzumaci energetických nápojů v oblibě nebo po nich sáhnete jen zřídka a ve výjimečných případech?

Tajemství energetických nápojů patří do témat
 • Hroznový cukr Jitka 07.02.2015 21:43:11

  Víc o hroznovém cukru se dá dočíst na stránkách http://www.glukopur.cz Je to sypký hroznový cukr, výborný pro rychlé doplnění energie pro tělo před nebo po námaze a také zásoba energie pro mozek - doporučuju při zkouškovém období :)

 • Brainstart Pilotka 31.07.2014 21:57:41

  Lepší než kofein je guarana. Tu obsahuje i Brainstart, což je doplněk stravy. Já ho užívám vždy před a při zkouškovém. Dokážu se pak lépe soustředit nejsem unavená a nepotřebuji kafe a také odbourává stres.

 • Atomics - novy Energeticky napij bez cukru manman 10.03.2011 14:31:40

  Objevil jsem novy energy drink ve tvaru sumive tablety. Jmenuje se Atomics. docela me to zabralo a zadny cukr v tom neni. Takze, doporucuju Atomics. nasel jsem to na www.atomics.cz


Kofein patří do témat

Adresář

Poradna na téma Kofein

Diskuze na téma Kofein

 • 15.04.2015 13:04 únava

  dobrý den,ja myslim zekofein vam asi tedy muze dodatenergii a jestli nepijete kavuje to nejlepsi…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku