TÉMA Kofein

Jaké účinky má kofein

Je odpoledne, den se nedostal ještě ani do své půle a vy už máte pocit, že se vám rozskočí hlava? Jste unavení a necítíte se ve své kůži. Co se děje, říkáte si. Jsem snad nemocný?

Možná je to ta obávaná prasečí chřipka! Ale pak si rozpomenete, že jste dnes ráno ve spěchu něco vynechali. Ano, vítejte ve světě kofeinové abstinence.

Kofein vám dodá energii a pomůže se soustředit i na těch nejnudnějších přednáškách, naopak při jeho nedostatku se můžete cítit ospale, bez energie, nesoustředěně, deprimovaně, a také nesmíme zapomenout na nepříjemnou bolest hlavy. Tělo si na pravidelnou dávku kofeinu zvykne a postupně ji začne vyžadovat ke svému normálnímu fungování. Nedostatek kofeinu se projeví na tlaku krve a aktivitě mozku.

Jak účinkuje kofein

V závislosti na různých faktorech se kofein dostává do krve během 30-60 minut. Pomocí krve se kofein dopraví do různých tkání těla, a poté se postupně vylučuje spolu s močí. Za jak dlouho je kofein z těla eliminován, velmi záleží na individuálních faktorech, kterými jsou především věk, stav jater, těhotenství a případné užívání některých léků. U zdravého dospělého je poločas kofeinu (čas, za jaký tělo eliminuje jednu polovinu celkového množství kofeinu) přibližně 4 hodiny. U těhotných žen je poločas delší, čili zhruba 9 až 11 hodin. Pokud byste dali například kolu velmi malému dítěti, poločas kofeinu by se mohl vyšplhat až na 30 hodin.

Stejně jako alkohol a nikotin, tak i kofein snadno prochází mozkovou bariérou, která odděluje krevní oběh od ostatních tkání mozku. Jeho hlavní účinek spočívá v tom, že působí jako antagonista na adenosinových receptorech. Adenosin je přírodní látka, která má na starosti regulaci mozkové aktivity a řízení stavu spánku a buzení.

Zjednodušeně řečeno, když molekula adenosinu nasedne na svůj receptor, začneme pociťovat únavu. Molekula kofeinu je strukturně velmi podobna adenosinu. Může se tak vázat na adenosinové receptory, ale bez toho aniž by je aktivovala. Jedná se takzvanou o kompetitivní inhibici. Kofein blokací specifických adenosinových receptorů v nervové tkáni udržuje stav bdělosti.

Pokud kofein konzumujete pravidelně a často, tělo si vůči němu překvapivě rychle vytvoří závislost a k dosažení nabuzujícího účinku budete potřebovat postupně vyšší a vyšší dávky. Tato závislost ale naštěstí většinou do pěti dnů, po té co kofein nekonzumujete, zmizí.

Abstinenční příznaky

 • bolest hlavy
 • podrážděnost
 • neschopnost koncentrace
 • bolest žaludku

kofein2.jpg

Extrémní účinky kofeinu

Vědce zajímalo, jaké bude mít účinky extrémní dávka kofeinu. K tomuto účelu byla vybrána skupinka narkomanů. Těm bylo nitrožilně podáno 300 mg kofeinu (pro srovnání jedna plechovka energetického nápoje Redbul o objemu 250 ml, obsahuje 80mg kofeinu). Narkomani měli následně popsat své pocity. Překvapivě ve většině případů převažovala euforie a podobné příjemné pocity. Narkomani pro ně neznámou látku přirovnávali k amfetaminu nebo kokainu.

Nebezpečná dávka kofeinu

Ke smrtelnému předávkování kofeinem pravděpodobně nikdy nedošlo. Podle vědců by měla smrtelná dávka odpovídat 10g kofeinu, což lze přirovnat asi ke 100 porcím silné kávy.

Kofein je šikovný pomocník při učení nebo práci. Pokud ho ale zrovna nepotřebujete (například o víkendu), je vhodné se bez něho obejít. Až pak znova přijde nutnost se soustředit na pracovní poradě, a vy budete mít za sebou prohýřenou noc, stimulační účinky budou výraznější.

 

Jak jste na tom s kofeinovými nápoji vy?

Jaké účinky má kofein patří do témat
 • Lonik 23.04.2013 17:12:13

  http://jaknakavu.eu/prispevky/espresso/kofein-jeho-mnozstvi-v-napojich-a-pusobeni-na-cloveka/ tady je dalsi popisucinku.

 • Čaje a káva značky Clipper s certifikací Fairtrade a Bio Ron 04.04.2011 16:58:41

  Pro milovníky kvalitních čajů a kávy máme vynikající zprávu! Nedávno byl otevřen nový licencovaný internetový obchod zaměřený na osvědčenou anglickou značku Clipper, jejíž produkty mají certifikaci Fairtrade a Bio. Chcete vědět více? Navštivte stránky http://www.fair-bio-caje.cz a vyberte si z poctivé nabídky rozmanitých druhů čajů a kávy. Nyní ke každé objednávce malý dárek.

 • Zdroj kofeinu i bez cukru Lib 24.03.2011 11:14:07

  Atomics - energy drink - zdroj kofeinu a taurinu. Bez cukru. Podivejte na www.atomics.cz

 • Káva novina 19.12.2010 17:14:57

  ano, každé ráno si kávu dáváme, ale jen hořkou - po mléku nmě bolí břicho a nesladíme už mnoho let - no, stejně to není vidět :-(

 • Kávička. abakuk 11.12.2010 11:24:37

  Každé ráno začínám tím že postavím vodu na kávu. Nedovedu si představit že bych ho mohla vynechat. Vyloženě se na něj těším. Když mě bolí hlava uvědomím si že jsem neměla svoje milované kafíčko. Asi jsem závislá.

 • Kafe Helena 30.11.2009 14:39:26

  Jsem ráda, že na kafe nemám závislost a upřímně nechápu, jak to někomu může vonět, protože mě ta silná černá káva celkem smrdí. Když už se dám kafe, tak pěkně s mlíkem a s cukrem, aby to nebylo tak hořké:-)

 • Kafíčko Rajce+Jogurt 10.11.2009 10:13:24

  No je pravda, že já jsme někdy podrážděná dokud si nedám kafčo. Hmmm budu to víc pozorovat, to je zajímavé.

  • Re: Kafíčko Daniel 10.11.2009 18:54:09

   ja se se pitiu kavy vice mene intuitivne vyhybal prave qulispominanemu duvodu, ale v posledni dobe, kdyz si spolubyvajuci daval rano stale cafe sem si daval s nim a ted se uz na ranni cafe tesim..coz je prave to vystrazni memento, ze to bude mat postup navyku a ti i zavislosti…dekuju za varovani a budu to vcas korigovat a cafe si nadale budu davat jen jak sppestreni mezi cernym a zelenym cajem..a kakavkom..heh..no a samozrejme meltou..melticka s mlikem je fajn..ale secko s mirou pa praatele. na zdravi a hlavne na spravodlicvost Bozi !

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Kofein patří do témat

Adresář

Poradna na téma Kofein

Diskuze na téma Kofein

 • 15.04.2015 13:04 únava

  dobrý den,ja myslim zekofein vam asi tedy muze dodatenergii a jestli nepijete kavuje to nejlepsi…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku