TÉMA Kofein

Guarana

Guarana, známá též také jako brazilské kakao, je plazivé křoví původem z venezuelských a severo - brazilských deštných pralesů. Dříve ji znali jen domorodí obyvatelé pralesa, dnes se stále více pro své účinky s oblibou přidává do různých energetických nápojů či pilulek na hubnutí. Zralé červeně zbarvené plody guarany totiž obsahují semena s poměrně velkým množství kofeinu (4-8%), což je například víc než v zrnkách kávy (1-2,5%).


Jak guarana působí na tělo?

Guaranu především ocení řidiči na dlouhých cestách, pilní studenti či lidé pracující dlouho do noci. Díky kofeinu a dalším stimulujícím látkám totiž účinně bojuje s únavou a zvyšuje duševní bdělost a fyzickou výdrž. Dále také pomáhá s odbouráváním stresu a při zácpě.

Nejenže guarana obsahuje zhruba 2x až 3x více kofeinu než káva, ale navíc ho i do těla uvolňuje pozvolněji a šetrněji, takže účinkuje déle. K tomu ještě nezpůsobuje v takové míře klasické vedlejší účinky kávy, jako je podrážděný žaludek, srdeční potíže a poruchy spánku.

Amazonští indiáni také guaranu žvýkali na lovech výpravách, pomáhala jim utlumit hlad a zahnat únavu.

Kdy si dát pozor?

Guarana by se neměla zároveň užívat s přípravky obsahující efedrin. Jelikož se objevili zprávy, že by tato kombinace mohla zvyšovat riziko mozkové mrtvice a infarktu myokardu!

O užívání guarany se raději poraďte s lékařem pokud:

Některé výrobky s obsahem guarany se také nedoporučují užívat v těhotenství.

Lze se guaranou předávkovat?

V extrémních případech ano. Užití velkého množství guarany v krátkém časovém úseku způsobí otravu kofeinem.

Ta se projevuje:

 • Zvracením
 • Zvýšeným nutkáním močení
 • Křečemi voblasti žaludku
 • Bolestmi hlavy
 • Horečkou

Pokud se nejedná o vážný případ, není otrava kofeinem o mnoho horší než stavy po noci strávené se sklenkou na baru. Příznaky otravy kofeinem většinou odezní během 24 hodin, v této době je nutné udržovat dostatečný příjem tekutin.

Za jak dlouho mě guarana „nakopne"?

Povzbuzující účinky, které pociťujeme v době bezprostředně po vypití nápoje s obsahem kofeinu, jsou spíše psychologické podstaty. Ve skutečnosti trvá alespoň hodinu než se kofein dostane do krve a způsobí tak naše celkové nabuzení.

Máte nějaké zkušenosti s užíváním guarany vy?

Guarana patří do témat
 • Dominik 08.11.2016 22:56:25

  Pekný deň, ja mám skúsenosti z guaranou, konkrétne s týmito tabletkami http://www.guaranaplus.sk/ , mne pomohli nielen na únavu, ale aj na sústredenie, učenie a pozorujem aj lepšie zapamätávanie si vecí ako pred tým. Môžem odporúčať

 • guarana Marta 28.08.2014 12:33:06

  U nás na menším městě je problém sehnat vůbec něco s guaranou, proto jsem se pídila na internetu dle recenzí a diskuzí co je nejlepší. Zkusila jsem si objednat brainstart, který guaranu obsahuje. Opravdu zafungoval 100% při zkouškovém období, takže teď v zimním semestru opět budu objednávat.

  • Re: guarana Eva 26.01.2015 18:47:01

   Dobrý den, četla jsem Váš příspěvěk ohledně guarany.
   Chtěla jsem se poptat, ohledně účinků?
   Studuji vysokou školu a čekají mě státnice,
   opravdu se to nedá stihnout učit. A je toho opravdu moc.
   Potřebovala bych něco takového, co mi povzbudí myšlení a více si toho zapamatuji,
   mohla by jste mi doporučit, co jste užívala Vy? A popřípadě, kde objednat?
   Děkuji za odpoveď.
   Eva Č. (ejvy.cervenkova@seznam.cz

 • brainstat Sandra 25.09.2014 13:40:13

  Já také užívám brainstart na posílení myšlení a soustředění. Také mi pomáhá odbourávat stres ze zkoušek. Kupuji ho na netu za výhodnou cenu.

 • brainstart Peťulka 08.09.2014 15:13:12

  Já jsem tedy byla závislá vždy o zkouškách na semtexech a podobně, pak mi také spolužáci doporučili ten brainstart s guaranou. Od té doby energeťák nepotřebuji. Cítím se nakopnutá a více se soustředím.... Takže mohu doporučit.

 • guarana Denisa 10.08.2014 11:05:31

  Taky jsem si kupovala žvýkačky s guaranou, ale pak jsem zjistila, že se mi po ní kazí zuby, takže mi nezbylo nic jiného než hledat jiný vhodný produkt, protože gurana je na únavu fakt dobrá. Na základě recenzí jsem si koupila Brainstart na internetu a jsem nadmíru spokojená, protože krom toho, že nejsem unavené tak mi posiluje i mysl a lépe se soustředím.

 • Brainstart Renča 31.07.2014 21:54:52

  Já užívám guaranu obsaženou v brainstartu. A mohu jen doporučit. Funguje jak životabudič, tak pomáhá se soustředěním a myšlením a odbourává stres. kupuji jej na www. brainstart.cz

 • karolina 15.12.2013 23:01:56

  Já nakupuju guaranu na www.herbal-store.cz a jsem naprosto spokojená. jenom dopuručuju.

 • neviem čo mam robiť katka 10.04.2013 11:11:11

  ja som začala z užívaním guarany už asi pre dvoma rokmi, problém je v tom, že mi vôbec nezaberá neviem či som voči kofeínu imúnna ak je to vôbec možné ale ani káva či energetické nápoje na mna nemajú povzbudzujúci účinok skôr naopak som po nich ospalá, brebrali ma iba raz a to ked som vypila 8 energetických nápojov a tri kávy v priebehu 5 hodín. Už ani neviem čo mam robiť lebo teraz končím bakalára a potrebovala by som strašne nakopnúť aby som všetko stihla :(

 • Gabina 02.04.2013 15:14:38

  já zase tvrdím, ze nejlepší je brainstart, co jej beru, jse vitalnější, neunavená a hlavne se líp s****ředím. Kupovla sjem za beznou cenu,ale ted je v akci na seznam TIP za polovinu.

 • Martina 25.10.2011 16:41:44

  Musím říct nejen za mě, ale i za spoustu mých kamarádů, kteří zejména během zkouškového období na guareně ujíždí, že je to to nejlepší, co nám pomůže s****ředit se na učení, zbaví nás tzv. roztěkanosti a vnímáme. Jako studentka toto vřele doporučuji a našla bych dalších nejméně 50 lidí z jedné fakulty, jež by měli stejný názor . Vřele doporučuji obchod www.botanic.cz

 • Jiří 04.03.2011 20:40:02

  Mám výbornou skušenost !!! doporučuju najdeš jí na www.botanic.cz

 • účinky lumír 06.01.2011 13:56:04

  Není naprosto pravda, že kofein účinkuje až hodinu po požití. Už za pět minut jsou cítit účinky. Potvrdí to zejména každý, kdo si poprvé dal kávu.

 • žvýkačky Petra Krouzkova 20.03.2009 12:51:28

  Já jsem si kupovala žvýkačky s guaranou, ale nevím jestli měly tak dobrý účinek.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Kofein patří do témat

Adresář

Poradna na téma Kofein

Diskuze na téma Kofein

 • 15.04.2015 13:04 únava

  dobrý den,ja myslim zekofein vam asi tedy muze dodatenergii a jestli nepijete kavuje to nejlepsi…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku