TÉMA Kofein

Energetické nápoje pod drobnohledem. Mohou způsobit smrt?

Zdroj: Isifa/Thinkstock
V posledních letech se množí případy vážných zdravotních komplikací, včetně úmrtí, která jsou spojována s předchozí konzumací energetických nápojů. Měli bychom se obávat popíjet Monster či Rockstar? Zdá se že nejnebezpečnější, ale zároveň nejchutnější a nejefektivnější energy drink, není na našem trhu k dispozici. Jde o malé lahvičky velikosti panáku s názvem 5-Hour Energy.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) alarmuje, neboť energetický nápoj 5-Hour Energy je potenciálně spojován se 13 případy úmrtí za posledních pár let. K prvnímu případu došlo na sklonku roku 2009. Kromě toho byl 5-Hour Energy označen v 90 případech za původce zdravotních obtíží, z nichž 30 bylo vážných a často život ohrožujících. Šlo o infarkty, ztráty vědomí, potíže se srdečním rytmem, mozkové krvácení, v jednom případě o spontánní potrat.

Nápoje Monster jsou spojovány s pěti případy úmrtí a přibližně s 35 zdravotními komplikacemi bez úmrtí. Tato firma čelí v současnosti žalobě od rodičů 14leté dívky, která zemřela na infarkt poté, co vypila během jednoho dne dvě velké plechovky energetického nápoje Monster. Pitva potvrdila, že smrt byla způsobena předávkováním kofeinem.

Energetický nápoj Rockstar je ohlášen jako původce 13 případu zdravotních obtíží, z nichž žádná neskončila smrtí.

Jsou tyto nápoje skutečně příčinou úmrtí?

Vědci z FDA se snaží zjistit, zda skutečně uvedené energetické nápoje hrají v úmrtích roli. Uvedená čísla jsou rozhodně varující, ale přímá zodpovědnost energetických drinků může být jen stěží potvrzena. Chybí řada údajů o celkovém zdravotním stavu postižených, vrozených srdečních vadách, indikace o lécích a doplňcích stravy, které tito lidé eventuálně užívali.

Čím jsou energy drinky nebezpečné?

Energetické nápoje obsahují poměrně velké množství kofeinu, který při vysokých dávkách či při přecitlivělosti vyvolává řadu nežádoucích účinků, jako jsou nevolnost, neklid, nervozita, úzkost, bušení srdce apod. Smrtelná dávka kofeinu se udává 5 – 15 g, přičemž energetické nápoje obsahují od 150 do 500 mg kofeinu na plechovku. Šálek kávy, pro srovnání, obsahuje také něco přes 100mg.

Vedle kofeinu je třeba brát v úvahu obsažené aminokyseliny, jako fenylalanin a taurin, a vysoké dávky vitamínů řady B.

Negativním jevem je, že energetické nápoje jsou v nadměrné míře konzumovány dospívajícími. Přitom mladší lidé jsou na účinky kofeinu mnohem citlivější a snáze se u nich dostavují poruchy srdečního rytmu, poruchy vědomí, stejně jako náhlá úmrtí.

Velké nebezpečí hrozí mladým lidem, kteří mají srdeční vady, diabetes a další choroby, které v jejich věku nemusí být ještě rozpoznány.

Energetické nápoje pod drobnohledem. Mohou způsobit smrt? patří do témat
 • Bára 03.08.2016 10:49:33

  Tam jednou za cas jezdíme, hlavne pro maso na gril, tak pribereme i pivo, já casto řídím, takze se to bue hodit.

 • Petra 27.07.2016 16:16:56

  Zatím jsem ho videla jen na netu a v Makru...tak nevím.

 • Bára 26.07.2016 09:29:39

  A kde jsi ho koupila? dívala jsem se pres vyhledávac a naslo mi to jenom nejaký eshop nebo co od rosenpharmy...

 • Petra 25.07.2016 15:35:23

  Energetáky v plechovkách ráda nemám, ale pri ceste na dovolenou jsme si koupili nealkoholické energy pivo Vejr s prichutí jabka a bylo dobrý, určite si ho místo bezných plechovek budeme kupovat.

 • Vladimir Kyril 13.08.2013 15:57:51

  A co treba XS, tam tvrdi, ze cukr neobsahuje... vseho ale s mirou. Jinak info o XSu je dobry treba na energitak.cz. Z toho co tam pisou to vypada, ze do sebe clovek alepson nemusi lamat ty hromady cukru z obyc energy drinku

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Kofein patří do témat

Adresář

Poradna na téma Kofein

Diskuze na téma Kofein

 • 15.04.2015 13:04 únava

  dobrý den,ja myslim zekofein vam asi tedy muze dodatenergii a jestli nepijete kavuje to nejlepsi…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku